Antti Kurvinen

Vaaleihin hernerokkasumussa – leikataanko lähipalveluista, Orpo ja Purra?

Jaa tämä ystävällesi

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen:

Vaaleihin hernerokkasumussa – leikataanko lähipalveluista, Orpo ja Purra?

Huhtikuun vaalien pääkysymys on, miten kouluille, terveydenhoidolle, vanhushoivalle ja muille lähi- ja peruspalveluille käy.

Vaaleihin mennään kuitenkin ”käsikopelolla”. Hernerokkasumussa. Ihmiset eivät tiedä, leikataanko lähi- ja peruspalveluista lisää välittömästi vaalien jälkeen hallituksen puolivälin krouvissa.

Keskiviikkona uutisoitiin, että ikäihmisten, vammaisten ja muiden heikoilla olevien suomalaisten palvelujen leikkausten valmistelua lykätään vaalien yli, mitä ilmeisimmin äänestäjien pelossa.

Ministerit Juuso ja Purra kiirehtivät tyrmäämään tiedot. Yksiselitteisiä vastauksia ei kuitenkaan tullut, mitä tuleman pitää.

Juuson sanomisiin alkaa valitettavasti olla mahdoton luottaa.

Viime ajoilta on useampi tapaus – sairaalasouvi ja kansallisen terveysohjelman toimeenpano esimerkkeinä -, joissa Juuso on ollut tukevasti kuutamolla siitä, mitä hänen johtamassaan ministeriössä ja hallituksessa tehdään tai tapahtuu.

Vastausten pitää tulla sieltä, missä valta ja vastuu ovat. Pääkallonpaikalta, Orpolta ja Purralta. He lopulta hallituksen politiikasta päättävät.

Kaikki viittaa siihen, että heti vaalien jälkeen lähi- ja peruspalveluissa rytisee.

Hallituksen talouspolitiikka on epäonnistunut. Talouskasvu on laiminlyöty, velkaantuminen jatkuu hallitsemattomana ja säästöohjelmassa on Valtiontalouden tarkastusvirastonkin mukaan miljardien eurojen aukko.

Kun näin on, saksia tarvitaan taas. Lisäksi Purra antoi viimeksi keskiviikkona ymmärtää, että leikkaukset jatkuvat. Se puolestaan tarkoittaa leikkauksia nimenomaan koulu-, terveys- ja vanhuspalveluihin. Muualtahan ei isoja rahoja juuri löydy.

Keskustalle ei tarvitse vastata, mutta eduskunnalle pitää. Kyse on ihmisten perusoikeuksien toteutumisesta. Perustuslaki velvoittaa turvaamaan jokaiselle tasa-arvoiset sosiaali-, terveys- ja koulutuspalvelut.

Tärkeimpänä äänestäjille pitää vastata. Kansanvallan näkökulmasta on kaikin puolin kestämätöntä, jos vaaleihin mennään näin. Vastauksia pitää tulla viimeistään ensi viikolla eduskunnan keskustelussa Keskustan välikysymyksestä.

Jaa tämä ystävällesi