Antti Kurvinen

Suurtyöttömyys pitää nujertaa

Jaa tämä ystävällesi

Kolumni julkaistu Ilkka-Pohjalaisessa 10.10.2025

Suomen perustuslain 18 §:n 2 momentin mukaan ”julkisen vallan on edistettävä työllisyyttä ja pyrittävä turvaamaan jokaiselle oikeus työhön”.

Vastuu on kulloisellakin hallituksella. Tosiasioita vasten hallitus on edistänyt työttömyyttä. Työttömiä työnhakijoita on jo 311 100, mikä on 31 500 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Nuoria, alle 25-vuotiaita työttömiä on 36 800, mikä on 5 200 enemmän kuin vuotta aiemmin. Pitkäaikaistyöttömiä on 129 200, mikä on 32 300 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Korkeakoulutettuja työttömiä on enemmän kuin koskaan ennen. Eurooppalaisittain Suomen työttömyys on jo toiseksi ankarinta. Yt-uutisia tulee eri puolilta maata lähes päivittäin. Konkurssien määrä on edelleen nousussa.

Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla tilanne on muuta Suomea parempi, mutta myös meillä päin työttömyys on pahentunut. Erityisen huolestuttavaa meillä on, että työttömyysjaksot ovat pitkittyneet ja avointen työpaikkojen määrä vähentynyt. Työttömyys runtelee koko maata ruuhka-Suomesta maakuntiin.

Lopulta vakavinta on, että näkymää paremmasta ei ole. Ennustuslaitos toisensa jälkeen on alentanut ennusteitaan Suomen talouden kehityksestä.

Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen. Sen edellytys on tosiasioiden tunnustaminen. Hallituksen talous- ja työllisyyspolitiikka on epäonnistunut.

Tosiasioiden tunnustamisen sijaan mustasta yritetään tehdä valkoista. Pääministeri Orpon mukaan työllisyys on alkanut parantua ja talous kasvaa.

Edellinen työministeri Satonen ilmoitti, että Kokoomuksen vaalilupaus ja hallitusohjelmaan kirjattu 100 000 työpaikkaa ei ollutkaan lupaus.

Julkisuuteen on myös marssitettu teoreetikkoja kertomaan, että Suomessa ei ole suurtyöttömyyttä. Myös kokoomuslaisen työministeri Marttisen ote on pehmoinen tilanne huomioon ottaen.

Tilanne ei kuitenkaan muuksi muutu, vaikka pääministeri Orpo päällään seisoisi. Kodeissa ja työpaikoilla tiedetään, missä oikeasti mennään.

Ohittamaton tosiasia on, että Suomeen on nykyisen hallituksen aikana tullut noin 82 000 työtöntä lisää. Yhtä totta myös on, että työttömyysasteen trendi on ylittänyt jo kymmenen prosentin rajan, mikä on korkein lukema yli 25 vuoteen. Työttömyys tai sen pelko on myös isoin syy, miksi ihmiset eivät kuluta – vaikka varaa voisi ollakin.

Keskusta jätti viime viikolla välikysymyksen suurtyöttömyydestä. Liike Nyt on mukana välikysymyksessä.

Suurtyöttömyys pitää nujertaa. Suomalaisille pitää saada töitä. Maan talous pitää saada kasvuun ja Suomi nousuun.

Tarvitaan oikeita työpaikkoja koko maahan. Suomalaisille pitää luoda parempia työllistämis- ja työllistymismahdollisuuksia.

Työpaikat tulevat ennen muuta pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Niiden toimintaedellytyksiä pitää parantaa.

Siksi Keskusta esimerkiksi verottaisi yrityksen sisään jätettäviä voittoja vähemmän, parantaisi yrittäjävähennystä ja kotitalousvähennystä ja toteuttaisi investointihyvityksen myös pienemmille yrityksille.

Tarvitaan myös aktiivista työvoimapolitiikkaa. Keskusta palauttaisi työttömyysturvan suojaosan, jotta pienimuotoinen työnteko kannattaisi myös työttömänä ollessa. Alentaisimme myös työnantajamaksuja, jotta yritysten kannattaisi palkata esimerkiksi nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä.

Nykymenolle on vaihtoehto.

Antti Kurvinen

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja

Kauhava

Jaa tämä ystävällesi